chrome hearts online parajumpers ehpcentre sognami.ca parajumper jacka online parajumpers womens outerwear parajumpers in uk

Amy - kosmetika a přípravky pro zdraví HTTP Status 404 - Page Not Found
Přidat do oblíbených Nastavit homepage

V nákupním košíku máte:

0 položek

v celkové ceně s DPH:

0,-
Nabídka produktů
Mohlo by vás zajímat

Platební metody

Opalování

Opalování je skutečná věda

 

Infračervené záření nám přináší na Zemi teplo. Ultrafialové záření způsobuje předčasné stárnutí pokožky a zvyšující se počet onemocnění rakovinou kůže. Sluneční záření však zároveň zlepšuje průběh kožních nemocí jako ekzém či lupénka. Móda opalování začala v minulém století a opálená pokožka se stala kultem zdraví a výrazem toho, že máme dost peněz a volného času být na slunci, cestovat, relaxovat a sportovat (na rozdíl od dřívějších dob, kdy opálená pokožka znamenala příslušnost k nízké společenské vrstvě, která musela pracovat venku). Opalováním se začaly zabývat kosmetické salonů a návštěva solária (mikrokrematoria) patří ke zdravému životnímu stylu.

Současně však za posledních 30 let vzrostl výskyt rakoviny kůže pětkrát

 

Co je ultrafialové záření?

 

Ultrafialové záření (UVR) se skládá ze tří složek - typu A, B a C. UVC záření na Zemi prakticky nedopadá a je zadrženo ochrannou vrstvou ozonu. UVB záření způsobuje spálení kůže, avšak neproniká sklem. UVA záření je zodpovědné za předčasné stárnutí pokožky a proniká sklem. UVA a UVB, každý typ záření svým podílem, jsou pak příčinou rozvoje různých typů kožní rakoviny. Účinek UVB se projeví na kůži okamžitě zarudnutím, později zhnědnutím. Je zodpovědné za spálení kůže na slunci a kožní rakovinu. UVA se označuje za tichého slunečního vraha. Toto záření necítíme, ale dá o sobě vědět za řadu let stárnoucí pletí s vráskami a projevy kožní rakoviny. UVR proniká i pod vodní hladinu a do opalování se počítá i odraz UVR od trávy, písku, zdí či sněhu. Nadměrné opalování vede k předčasnému stárnutí buněk, ztrátě kolagenu a elastinu. Kůže se ztenčuje, je vrásčitá, ztrácí pružnost a je vysušená.

Mezi přirozené ochranné faktory kůže patří ochlupení, tloušťka rohové vrstvy, obsah kožních barviv melaninu a karotenu a regenerační schopnost kožních buněk. S ohledem na tyto faktory byly stanoveny následující fototypy kůže:

 

fototyp 0 – světlé vlasy, kůže bez barviva (albín); nikdy se neopálí, kůže má sklony se spalovat

fototyp 1 – rezavé vlasy, mléčná kůže; vždy se spálí, nikdy neopálí

fototyp 2 – blond vlasy, světlá kůže; vždy se spálí, nepatrně se opálí

fototyp 3 – světle hnědé vlasy a kůže; opaluje se do světle hnědé, výjimečně se spálí

fototyp 4 – hnědé vlasy, tmavá kůže; tmavě se opálí, vzácně spálí

fototyp 5 – tmavě hnědé nebo černé vlasy, tmavá kůže; opaluje se velmi dobře

fototyp 6 – černé vlasy, barevná kůže (mongoloidní a negroidní rasa); nemůže se opálit ani spálit

 

 

!!! Někteří pacienti mají omezený pobyt na slunci v důsledku užívání léků !!!

Přímému slunečnímu záření by se měli vyvarovat pacienti užívající přípravky k místnímu znecitlivění, některá antibiotika, antidepresiva, léky proti plísním, hormonální přípravky, cytostatika, analgetika, antirevmatika a antiflogistika, léky na cukrovku, srdce a cévy. Kopřivkou nebo tvorbou bolestivých puchýřků reagují na slunce také některé rostlinné preparáty. Výrazně fotosenzibilní jsou třezalka, bolševník, bergamot, citrusy, heřmánek, kopretina, měsíček, celer, petržel, kmín a fenykl. Reakci, a to nejen na přímém slunci, mohou vyvolat také některé parfémy, deodoranty a jiné kosmetické přípravky obsahující například triclosan, chlorhexidin, AHA, azuleny či benzoylperoxid.

SPF, IPD, PPD

 

SPF (Sun protecting factor) určuje délku pobytu na slunci do počátku rudnutí (průměrně 20 minut). Za použití přípravku s označením SPF 15 můžeme na slunci zůstat 5 hodin (20 minut x 15 = 300 minut). SPF je stupnice vyjadřující ochranu proti UVB záření (spálení na slunci). Pro ochranu proti UVA záření není stanovena jednotná stupnice.

 

Často se uvádí označení IPD (Immediate pigment darkenning), vyjadřující schopnost kůže pigmentovat během 60 sekund po ozáření. Můžeme se však setkat také s označením

 

PPD (Persistant pigment darkenning), vyjadřující pigmentaci kůže během dvou až čtyř hodin. Lepší ochrany před UVB dosáhneme volbou vyšší hodnoty SPF (minimální 2, maximální 100).

 

Doporučené hodnoty SPF pro jednotlivé fototypy kůže:

0 až 2 – SPF 30 a více

3 – SPF 20 a více

4 a 5 – SPF 15 a více

 

Dávka záření, kterou absorbujete ve střední Evropě není sice tak agresivní, jako ta u rovníku, ale pouze ve smyslu spálení. Znamená to, že na Sahaře zrudnete rychleji než na Macháči, ale poškození kůže vlivem UVR je naprosto stejné kdekoli na světě. Každý obyvatel modré planety, a to včetně fototypu 6, by tedy měl používat ochranný přípravek s SPF minimálně 15.

Water resistant - takto označený přípravek odolává vodě po dobu 40 minut. Poté je nutné se znovu natřít.

Jak zvolit vhodný opalovací přípravek?

 

- vybírejte podle svého fototypu, věku, místa pobytu a intenzity opalování

- berte ohled na kožní problémy (akné, lupénka, ekzém)

- čtěte pozorně složení přípravku (vyhněte se látkám, na které máte alergii)

- volte jen přípravky s ochranou proti UVA i UVB zároveň

- vyberte správnou formu přípravku (emulze a gely jsou určeny pro mastný nebo smíšený typ pleti, krémy a mléka pro normální a suchou pleť)

- přípravky ve spreji se vyznačují jednoduchou a rychlou aplikací (vhodné pro děti)

- zvolte i správnou velikost balení (běžná velikost balení vystačí na týdenní pobyt na slunci pro jednu osobu); cenově výhodná jsou rodinná balení

- nedoporučuje se uchovávat přípravek na další sezonu (SPF se ničí)

!!! Zapomenout nesmíme ani na ochranu rtů ve formě tyčinek; slouží nejen na rty, ale také na místa náchylná ke spálení (uši, nos). Důležité jsou i ochranné sluneční brýle !!!

Citlivá a poškozená kůže?

 

Pacientům s extrémně citlivou kůží, kožními problémy, pacientům po kosmetických (laserových) nebo jiných operacích a na ochranu jizev je důležité doporučit hypoalergenní přípravky s SPF 50 – 100 (Vichy, La Roche Possay, Avene, Bioderma – katalogy k dispozici v příjmu). Cena je sice vyšší, ale zaručí 100% ochranu.

Fyzikální nebo chemický filtr?

OBA! Jeden bez druhého nemají význam!

Fyzikální (minerální) filtr pracuje na povrchu kůže, kde mechanicky odráží UVB záření (UVA jím odklonit nelze) ; nevstřebává se! ; vhodný pro děti (riziko alergie je menší).

Mezi fyzikální ochranné faktory řadíme uhličitan vápenatý, kaolin, talek, oxid zinečnatý, titaničitý, železitý (je barevný – používá se do tónovaných přípravků;např. Bioderma – Photoderm Max Teinté). Tyto látky mohou na kůži zanechávat bílý film, minimálně dráždí a jejich schopnost odrážet a rozptylovat UVR je vysoká.

Chemický (organický) filtr se po nátěru vstřebává a dokáže tak veškeré záření (UVA i UVB) zneškodnit zevnitř.

Chemické ochranné faktory dělíme na UVB (např.kyselina paraaminobenzoová a její odvozeniny, deriváty kyseliny sulfonové, salicyláty; tyto sloučeniny mohou vyvolat dráždivé i alergické reakce, zvláště na obličeji a dětské kůži) a UVA (např. benzofenony. deriváty kyseliny antranilové). Kombinovanou ochranu proti UVA a UVB má Mexoryl XL, Tinosorb M, Tinosorb S – stabilní filtry s vysokou účinností.

Pro maximální bezpečí kůže je nutné jí opatřit filtr chemický i fyzikální !!!

Existují i přírodní zdroje s ochranným efektem proti slunečnímu záření –jojobový olej, aloe nebo výtažky z Polypodia. Mají však pouze uklidňující efekt na opalovanou pokožku a jsou zdrojem antioxidantů.

Jak správně používat opalovací přípravek?

 

- přípravek nanášíme minimálně 20 minut před odchodem ven

- nešetříme; ideální jsou dvě vrstvy a zapomenout nesmíme na kožní záhyby, nárty, uši, šíji

- po delším pobytu ve vodě (40 - 60 minut) je nutné se natřít znovu (to platí také u přípravků s SPF 40 a více)

- po koupání je dobré se osušit ručníkem (kapky vody koncentrují záření)

- pokud se více potíme, otíráme ručníkem nebo ležíme na dece, je nutné se po 1 až 2 hodinách natřít znovu (výhodou jsou přípravky s vysokou odolností proti pocení a otěru – Vichy, Daylong; tady stačí po 3 – 4 hodinách)

- na trhu jsou i přípravky s obsahem karotenu (Dr. Müller – Carotene SPF 5 – 20); pokožku rychleji zbarví do hněda

- opalovací oleje jsou vhodné pro zdravou, snědou pokožku (zanechávají kůži lesklou a jemnou; nevýhodou je velmi nízký SPF, většinou SPF 2, 6, 8 (Nivea, Garnier)

- na obličej je lépe použít přípravek k tomu určený

Zásady opalování u dětí

 

- dítě do tří let na slunce nepatří

- rovnice opálené dítě = zdravé dítě rozhodně neplatí

- dítě na sluníčku musí mít tričko, klobouček, sluneční brýle a ochranný přípravek

- opalovací přípravek by měl být voděodolný, hypoalergenní, účinný proti UVA i UVB

- nejvhodnější jsou přípravky s minerálními filtry (Daylong, Nivea, Seba med, Bubchen – dětská vytrínka)

První pomoc při spálení kůže

 

- okamžitě odejít do stínu

- kůži rychle osprchovat vlažnou vodou a jemným sprchovým gelem (Panthenol – chladivý sprchový gel)

- jemně osušit

- dostatečně pít, eventuelně podat Acylpyrin, Anopyrin, Ibuprofen

- kůži natřít mlékem nebo gelem s obsahem panthenolu nebo aloe vera

- kůži chladit studenými obklady (ne ledovými – hrozí omrzlina)

- další pobyt na slunci načas omezíme

- pokud se objeví teplota, nevolnost, bolesti hlavy a puchýře na kůži, je lepší navštívit lékaře

 

(Převzato ze serveru IKEM.cz - Tereza WEISSOVÁ)

 

 


Akční nabídka
Nejprodávanější

www.amy.cz - léčebná kosmetika